אימוץ גור כלבים וחינוכו

אימוץ גור כלבים איננה החלטה קלה או פשוטה לאנשים רבים, ובמיוחד כאשר הם עצמם לא גדלו במחיצת כלבים, והילדים שלהם מאד רוצים לאמץ גור. האם כל המאמץ וההשקעה כדאים? לאיזה סוג של טיפולים יש לצפות, מתי להתחיל לאלף את הגור, ואיזה סוגים של אוכל הוא אוכל? שאלת אלה ורבות אחרות מתעוררות לפני שמחליטים לעשות את הצעד ולאמץ גור כלבים. אימוץ גור כלבים צריך לבוא ממקום חיובי וטוב, תוך ידיעה כי אימוץ של גור יכול להיות בעל משמעויות ויתרונות רבים לכל בני המשפחה. גם הטיפול והאחריות על הכלב הופכים עם הזמן לברכה גדולה לילדים ולהורים כאחד.

אחריות על הכלב

ברגע הראשון נתפסת האחריות הגדולה לגידול הכלב כמעמסה. הרי צריך לחסן את הכלב, ולקחת אותו לבדיקות אצל הווטרינר כל כמה זמן. אם מדובר בכלבה יהיה צורך לעקר אותה במידה ולא תרצו גורים ממנה, יש צורך לרכוש ולהביא את המזון המיוחד לגורים, לדאוג שהגור יאכל כראוי, ויש גם את הטיפול היום יומי של הוצאת הכלב לטיולים ולעשיית צרכים, ואילופו לקראת חייו הבוגרים. כל אלה נראים בהתחלה כמשהו לא קל, אבל עם הזמן מסתבר כי דרך הטיפול בכלב לומדים הילדים מהי אחריות באופן מעשי, והקשר שנוצר בין הילד לכלב הופך להיות משמעותי לשניהם. הטיפול בכלב מעניק לילד בטחון עצמי חיובי ומשפר את יכולותיו החברתיות, וגם ההורים לומדים רבות מתהליך משותף זה, ויש רבים שרואים בזה תראפיה טובה יותר מהליכה לפסיכולוג.

טיפול ואילוף (חינוך) הגור

אימוץ גור כלבים מחייב אתכם לשורה של פעולות וטיפולים במיוחד בחודשיו הראשונים. יש לקחת את הגור לווטרינר כדי שיקבל את החיסונים הנדרשים, ויעבור בדיקה לגבי מצבו הבריאותי. בנוסף יש לקבל מן הווטרינר הנחיות לגבי המזון המתאים לסוג הכלב וגילו, ובאיזה כמויות להאכילו בחודשי חייו הראשונים. דבר נוסף שיש לעשות הוא להתחיל לחנך את הכלב. השאלה היא מתי מתחילים ואיך עושים זאת?

  • עד 8 שבועות – ב 2 חודשי חייו הראשונים עושה הגור הכרה עם הסביבה המשפחתית החדשה שלו, ועם אחיו ואחיותיו הגורים כאשר הכלבה האם משמשת כמחנכת הראשית.
  • מגיל חודשיים עד 7 חודשים – שלב זה הוא שלב החשיפה ועיצוב האופי של הכלב. בשלב זה סופג הכלב את הסביבה החיצונית וניתן להתחיל לעבוד איתו על גמילה מעשיית צרכיו בבית, על פקודות כמו "שב", "בוא", ובסביבות גיל 4 חודשים את יתר הפקודות. מאד חשוב להוציא את הכלב לטיולים בהרבה מקומות, ולא רק במסלול טיול קבוע, כדי שייחשף לכמה שיותר ריחות, רעשים וכדומה.
  • מגיל 7 חודשים עד שנה – בגיל זה מגיע הגור לבגרות מינית, וזה השלב שבו מומלץ לסרס או לעקר את הכלב. פעולה זו מונעת התנהגות אגרסיבית נגד כלבים אחרים ונגד בני הבית ואורחיהם. בגיל זה כבר קשה יותר ללמד את הכלב דברים חדשים, למרות שעדיין ניתן, ואם הוא פיתח הרגלים לא טובים ייקח זמן להיפטר מהם.

גור כלבים, ממש כמו תינוק אנושי, זקוק לגבולות ולמשמעת. אם תקפידו על כך יגדל אצלכם כלב לתפארת לשמחת כל בני המשפחה.

אולי יעניין אתכם גם...