חינוך כלב חרדתי

חינוך ואילוף כלבים חייב להתחיל מגיל קטן ויש האומרים ממש מרגע שהכלב נגמל מחלב אימו, והוא מתחיל לאכול אוכל שמוגש לו. לכל מי שיש גור כלבים מכיר את התקופה שבה יש לחנך אותו לעשות את הצרכים בחוץ או במקום מיועד לכך בבית, וכך לגבי נשיכות או לעיסות של חפצים בבית כמו כריות, בגדים, נעליים וכדומה. לאחר שלבי החינוך הראשונים רבים פונים לאילוף כלבים שנעשה על ידי מאלפי כלבים מקצועיים.

אחת הבעיות שנתקלים בה בעלי כלבים רבים המאמצים כלבים בוגרים היא תופעת חרדת נטישה אצלם. כלבים רבים מגיעים למכלאות הכלבים המיועדות למסירה ולאימוץ לאחר שנטשו אותם במקומות שונים, והם מפתחים חרדת נטישה שיכולה להיות מאד לא נעימה  לבעלי הכלב החדשים ולכלב עצמו.

חרדת נטישה אצל כלבים

חרדת נטישה כשמה כן היא. כלב החרד כי ינטשו אותו יכול לפתח דפוסי התנהגות שיש להם השפעה מכרעת על איכות החיים שלו ושל בעליו. התנהגות זו מאופיינת בפעולות הרסניות שונות, נביחות ויללות בלתי פוסקים, עשיית צרכים בבית, פציעות עצמיות, ושהייה במצב של דיכאון. הגורמים האפשריים להתנהגות חרדתית כזו אצל כלבים יכולים לנבוע מקשר מאד חזק בין הכלב לבעליו, יציאה לעבודה של בעל הכלב לאחר תקופה ארוכה שהיה בבית במחיצת הכלב שעות רבות בכל יום, ירידה פתאומית בתשומת הלב שהכלב היה רגיל לקבל וכיוצא באלה.

ההתנהגות ההרסנית של הכלב הכוללת לעיסת חפצים או ביגוד השייך לבעלים אינה נובעת מיצר נקמנות של הכלב על כך שעזבו אותו לכמה שעות, אלא שבלעיסת החפצים הללו מריח הכלב את בעליו, ובכך מפחית את תחושת החרדה שלו.

איך לחנך כלב חרדתי?

ישנם כמה וכמה פתרונות מעשיים שניתן לאמץ אותם על מנת להוריד את רמת החרדה של הכלב עד להעלמה המוחלט. הפעולות המומלצות הן:

  • לא להעניש את הכלב – אם אתם חוזרים הביתה ומבחינים שהכלב גרם להרס, אל תענישו אותו. הדבר יגרום לו להגביר את החרדה.
  • הושיבו את הכלב במקומו – לפני היציאה מהבית יש להושיב את הכלב במקומו. לפעולה זו חשיבות רבה והיא תלוייה לא מעט באילוף הבסיסי שהכלב קיבל.
  • הרגילו את הכלב שאתם יוצאים מטווח הראייה שלו – אפשר לתרגל זאת על ידי השארת הכלב בחדר מסויים לכמה רגעים כאשר הוא יושב, ולאחר מכן לחזור ולתת לכלב צ'ופר וללטף אותו. יש לחזור על תרגול זה פעמים רבות.
  • תנו לכלב לעשות פעילות פיזית מרובה – הגברת הפעילות הפיזית של כלב גורמת לו להתנהגות הרבה יותר רגועה ולהפגת לחצים.
  • למדו להתעלם מבקשת הכלב לתשומת לב – יש להימנע מלתת לכלב תשומת לב בכל פעם שהוא מבקש אותה. היענות תמידית לכך תגביר אצלו את החרדה כאשר הוא לא יקבל זאת.
  • מתן תרופות – במקרים קיצוניים של התנהגות חרדתית אצל כלב שאינה נפתרת באמצעים שצויינו כאן ניתן לגשת לווטרינר לבדוק אפשרות של מתן טיפול תרופתי מתאים לכלב.

בכל מקרה, מומלץ לטפל בכלב חרדתי כמה שיותר מוקדם מרגע גילוי התופעה.

אולי יעניין אתכם גם...