כלבים מסוכנים

מזה שנים רבות שהנושא של כלבים מסוכנים מככב בכותרות העיתונים והחדשות בטלוויזיה. לא אחת שומעים על כלבים שנשכו את בעליהם ואפילו על כלבים שנשכו ילדים ופצעו אותם. אבל מהי בעצם ההגדרה של כלבים מסוכנים? והאם אנחנו צריכים להטיל את האשמה על הטבע ה"מסוכן" שלהם, או שמא ייתכן שגם הפעם האשמה מוטלת על בני האדם שלא יודעים כיצד לגדלם ולספק את צרכיהם? במאמר זה ננסה לענות על שאלות אלה ולפוגג את המסתורין והבורות שאופפים את הנושא.

כיצד כלבים מסוכנים מוגדרים בחוק?

בישראל חוקק חוק שנקרא "החוק להסדרת פיקוח על כלבים", ובמסגרתו נקבע כי כלבים נחשבים כלבים מסוכנים לפי שני מדדים: רמת תוקפנות גבוהה והיקף הנזק שהכלב עלול להסב לבני אדם, בעלי חיים או רכוש. בנוסף, החוק מפרט רשימה של שמונה גזעי כלבים מסוכנים: אמסטף, פיט בול טרייר, רוטוויילר, טוסה יפני, פילה ברזילאי, בול טרייר וסטאף אנגלי. גם כלבים המהווים הכלאה של גזעים אלה נחשבים כלבים מסוכנים, וכן כלבים מעל גיל שלושה חודשים שנשכו ופצעו בני אדם.

כלבים מסוכנים – מיתוסים מול מציאות

לאחר שפירטנו בפניכם כיצד כלבים מסוכנים מוגדרים בחוק, הגיע הזמן לדבר על המיתוסים שקיימים במוחותיהם של אנשים ועל המציאות האמיתית שעומדת מאחוריהם. הבנת העובדות לגבי כלבים אלה תנפץ את המיתוסים המופצים על כלבים אלה וכן תסייע בהסדרת היחסים ביניהם לבין בני האדם.

כלב מסוכן ינשוך כל אדם ללא סיבה מוצדקת

למרות שאמונה זו כה מושרשת בקרב אנשים רבים, בפועל המציאות אחרת לגמרי. כלב לעולם לא נושך ללא סיבה. מלבד זאת, כלב תמיד מזהיר מראש ונותן מספר סימנים לכך שהוא עומד לתקוף, והוא עושה זאת רק כמפלט אחרון וכאשר הוא חש שהוא נתון בסכנה. כל עוד הכלב עבר תהליך חברות בהיותו גור ולמד להכיר בני אדם ובעלי חיים אחרים, אין שום סיבה שהוא יגלה תוקפנות כלפי כל יצור חי אחר.

בלתי  אפשרי לסמוך על כלבים מסוכנים

פעמים רבות מסופר על בעלי כלבים שגידלו כלבים מסוכנים במשך שנים ארוכות, ולמרות זאת בשלב מסוים הכלב פנה נגדם ותקף אותם. מביאים זאת כהוכחה לכך שלעולם אין לסמוך על גזעי כלבים מסוכנים, אך בפועל רוב האנשים שבוחרים לאמץ או לקנות כלבים אלה עושים זאת לא מתוך אהבה לכלב, אלא מתוך רצון להפגין עוצמה וכוחניות. כאשר מתייחסים לכלב בתוקפנות, לא רחוק היום שבו הוא יתפרץ וישיב בתוקפנות כלפי הבעלים.

קשה לצפות מראש התנהגות של כלבים מסוכנים

יש הטוענים כי אפילו כלב מסוכן שעבר אילוף עלול להתנהג בצורה בלתי צפויה ולתקוף את הבעלים שלו, בעלי חיים אחרים או סתם עוברים ושבים. למעשה, ההתנהגות של כלבים מסוכנים, ושל כלבים באופן כללי, ניתנת לצפייה מראש בצורה יחסית מדויקת. אם כלב מחונך מגיל צעיר, נחשף למגוון רחב של אנשים ובעלי חיים ומקבל חיזוקים חיוביים על התנהגויות חיוביות (ולא להפך), ניתן לצפות שהכלב יתנהג בצורה נאותה ואמינה. אם, לעומת זאת, בעלי הכלב לא טורחים לרכוש הבנה בסיסית לגבי התנהגות של כלבים ומילוי צרכיהם, ניתן לצפות בצורה די מדויקת שהכלב לא יתנהג כהלכה ויפגין זאת במגוון התנהגויות שליליות הרסניות (נביחות, הרס רכוש, נשיכות וכדומה).

אולי יעניין אתכם גם...